Disassembler

Artificial intelligence is no match for natural stupidity.
RSS kanál

Všechny články

Spouštění VLC pod rootem


Udělal jsem si radost a koupil si malý pracovní laptop. Ta 17“, kterou jsem měl doteď, tak nějak nebyla to pravé ořechové, když bylo potřeba ji půl hodiny třímat v náruči při nastavování nějakých Wi-Fi nebo podobných nesmyslů. Ještě před tím, než jsem vůbec začal vybírat, který laptop by se mi na to moje běhání líbil, bylo už víceméně rozhodnuto o tom, jaký operační systém na něj přijde. 80 až 100 GB dostane BackTrack 5 R2 a zbytek dostanou sedmičky. Když už jsem tam toho tučňáka nacpal, říkal jsem si, že 100 GB je dost na to, aby ten systém byl jen na hraní, a jal jsem se do něj instalovat nejrůznější další aplikace, kvůli kterým bych jinak musel rebootovat do Windows. A narazil jsem na VLC, které se vehementně bránilo být spuštěno pod rootem.

číst dále… žádný komentář

Automatické přihlašování do Windows


Tak jsem si tak uvědomil, že jsem se ještě nepodělil o jednu z vychytávek, kterou při správě vzdálených Windows používám téměř denně. Není to teda přímo úprava usnadňující vlastní administraci, jako spíš berlička pro BFU na druhé straně - automatický login. Jedná se o věc vcelku známou, ale jelikož mám posledních několik týdnů tolik „zábavy“, že nestíhám psát články, tak sem alespoň plácnu tenhle rychlotip. Třeba se ještě najde někdo, komu se bude hodit.

číst dále… žádný komentář

Windows 8 BFU preview


Od vydání Windows 8 Developer Preview uplynulo půl roku a další preview, tentokrát opravdu veřejný a určený běžným uživatelům, je tady. Společně s ním Microsoft také vypustil betu Windows Server 8. Podporu ARM a Metro UI Microsoftu nikdo nevymluvil a tak se alespoň podívejme, jak pravděpodobně bude následující verze Windows vypadat. Od Developer Preview sice údajně proběhlo více než sto tisíc změn, ale většina z nich se odehrála v útrobách a těch opravdu znatelných a viditelných je v zásadě jen pár.

číst dále… žádný komentář

6to4 i ve vašem Mikrotiku


IPv6. Protokol starý více než patnáct let, ve všech majoritních operačních systémech podporovaný od roku 2002 a díky viditelnosti AAAA záznamů efektivně použitelný od roku 2003. Všichni jej známe, protože se za tu spoustu let bez problémů dostal až do našich domovů. Že nedostal? No bodejť! Malí poskytovatelé se IPv6 bojí a netroufají si na něj a velké organizace jsou líné, protože mají nasyslené IPv4 adresy. Naštěstí sdružení CZ.NIC v červnu 2010 zprovoznilo první český veřejný 6to4 relay router. A protože na drtivé většině sítí používám Mikrotiky, které, jako každý slušný router, umí 6to4 tunel vyrobit, předvedu vám, jak právě na Mikrotiku takový 6to4 spoj nastavit.

číst dále… 5 komentářů

Udev pravidla pro USB-to-RS232 převodníky


Mám deb-based linux s jehož pomocí občas hrnu nějaká data do jiných zařízení po COM portu. Jelikož základní deska počítače, na kterém linux běží, pochází již z tohoto století, nemá žádný nativní COM port. Co ale má, je kýbl USB portů, a tak tedy pro krmení používám USB-to-RS232 převodníky. Občas ale těch převodníků potřebuju mít zapojených více zároveň, a protože jsou všechna zařízení stejného typu, rád bych věděl, kam se mi které připojilo, respektive který /dev/ttyUSB končí v kterém portu. V ideálním případě bych ještě přál, aby se mi převodníky vždy připojily stejně.

číst dále… žádný komentář