Disassembler

Artificial intelligence is no match for natural stupidity.
RSS kanál

Všechny články

Jak správně posílat maily z PHP


„To je přece jasný, ne? Funkcí mail(). Takový blbý dotazy. Na to přece není potřeba psát celý článek.“ No... ne tak docela. Funkce mail() je sice vstupním bodem do procesu doručování, ale k tomu, aby byl mail doručitelný a čitelný druhou stranou, je většinou potřeba ještě pár kroků navíc. Jakožto administrátor virtuálního hostingu vržu zuby pokaždé, když mi někdo na server strčí webík posílající maily, ale už neřeší žádnou sanitizaci a konformitu. V lepším případě mail nedojde, v horším pak může být celý server označen jako původce spamu. Takže jak to dělat lépe a radostněji?

číst dále… žádný komentář

Vzdálená instalace Ubuntu po SSH


Před půl rokem jsem psal o vzdáleném odemykání šifrovaného kořenového souborového systému skrze SSH daemona nastrčeného do init RAMdisku. Tento článek bude z podobného soudku. Občas se mi stane, že potřebuji dodat nebo přeinstalovat server nějaké firmě, která sídlí za sedmero horami, sedmero řekami a sedmero lesy. Dlouhou dobu jsem uvažoval, že by bylo fajn mít nějaký bootovatelný live obraz, který by mi uživatel na druhém konci spustil a na který bych se mohl vzdáleně přihlásit a provádět psí kusy, aniž by server musel na výlet. A přesně takový jsem teď konečně vytvořil.

číst dále… 1 komentář

Vzdálené odemykání šifrovaných systémů


Za chvíli nám začne platit GDPR v plné parádě a tak spousta administrátorů v malých a středních podnicích ještě narychlo zjišťuje, co se po nich vlastně chce, a na poslední chvíli šifrují, heslují nebo jinak zabezpečují záležitosti, které se do té doby nijak zvlášť neřešily. Ani mě radosti se zvyšováním bezpečnosti neminuly. Největším oříškem pro mne však bylo přijít na způsob, jakým se dá na linuxu (Ubuntu) šifrovat komplet celý systém a data pomocí LVM-on-LUKS, ale zároveň nevyžadovat fyzickou přítomnost při startu a zadávání hesla. S vymoženostmi jako IPMI, iLO nebo jinými KVM-over-ethernet je to jednoduché, ale ty na malých serverech nemám a tak si musím poradit jinak.

číst dále… žádný komentář

Meltdown a Spectre - nahlédnutí do útrob procesoru


Pravděpodobně jste již zaregistrovali zveřejnění informací o poměrně závažných lokálních zranitelnostech v procesorech Intel, z nichž ta nejméně závažná postihuje i procesory AMD a ARM. Zranitelnosti jsou vedeny pod čísly CVE-2017-5753, CVE-2017-5715 a CVE-2017-5754 a protože Speculative execution side-channel attack nezní vůbec sexy, přezdívá se jim Spectre a Meltdown.

číst dále… 8 komentářů

Torrent a Tor – Boj s větrnými mlýny


V minulém článku jsem zmiňoval, že jsem dostal za úkol dezinfikovat jednu hotelovou síť, což jsem provedl lehkým zafiltrováním, sběrem statistik provozu a následným zablokováním klientů prokazatelně napadených malwarem. Také jsem poznamenal, že jsem na oné síti potkal torrentové stahovače a rozhodl se jim trochu znepříjemnit život. Hned v perexu nicméně zdůrazním, že na veřejných sítích, kde je zprostředkování konektivity primárním předmětem dohody, rozhodně neschvaluji jakékoliv blokování, unášení nebo přesměrovávání provozu, není-li to jasně zmíněno v podmínkách užívání takové služby. Pokud však máte domácí nebo firemní síť s nějakým hotspotem, tak tam si filtrujte, co chcete. V následujícím článku se budu věnovat hlavně Torrentům a k Toru dojdu až obloukem.

číst dále… 2 komentáře