Disassembler

Artificial intelligence is no match for natural stupidity.
RSS kanál

Všechny články

Ukládání nastavení plochy ve Windows 10


...aneb ESET a jeho preset způsobí reset na Windows deset.

V posledních pár týdnech se mi z různých stran seběhla hromada dotazů týkajících se Win10. Jeden z nich však zazněl vícekrát a tím upoutal mou pozornost. To si tak změníte velikost ikon na ploše nebo v adresáři, vypnete automatické řazení, přeskládáte si ikony podle svého a večer vypnete počítač. Druhý den jej zapnete a k vašemu údivu zjistíte, že máte plochu v původním stavu, seřazenou a s malými ikonami.

číst dále… 1 komentář

Novinky v Pythonu 3.5


Včera byla vydána nová verze mého nejoblíbenějšího multiparadigmatického a multiplatformího skriptovacího jazyka. Vývojová větev Pythonu 3.x je tu s námi od roku 2008, ale jeho počátky sahají daleko hlouběji, až někam do roku 1991. Za tu dlouhou dobu se mu podařilo vyrůst do krásy a použitelnosti a drtivá většina věcí v něm dává perfektní smysl, což se za tu dobu spoustě jiných jazyků nepodařilo (Koukám se na tebe, Javo).

číst dále… žádný komentář

Kompilace linuxového kernelu


Ti mladí to mají dneska strašně jednoduché. Stáhnou zdrojáky, pustí make a vypadne jim z toho hotový balík. To za našich mladých let se musely nastavovat semafory, přidávaly a odebíraly se různá #define, experimentovalo se s flagy pro kompiler a linker, po všech čertech se sháněly závislosti, hlavičkové soubory a další knihovny a když se sysadmin po třech dnech vítězně vynořil ze serverovny, odnášeli ho rovnou na JIP.

číst dále… žádný komentář

Windows 10 uživatele nešpehují


Včera byl na root.cz publikován článek bezpečnostního konzultanta Jiřího Bartoše s názvem Windows 10: analýza probíhající komunikace. Článek se zabývá analýzou síťového provozu mezi klientskou stanicí Windows 10 a servery Microsoftu, případně i jiných společností, a je nabitý informacemi, které jsou svým způsobem unikání, protože konečně nechávají nahlédnout i do šifrované komunikace.

číst dále… 1 komentář

Změna vlastníka souborů a registrů Windows


Windows pracuje s oprávněními poněkud komplikovaněji a nad rámec klasického a dnes už skoro archaického read, write a execute. Obvykle pro správnou funkci počítače nebo pro povolení přístupu k soukromým souborům není potřeba měnit vlastníka a vystačíte si s přidáním nového uživatele do ACL (seznamu oprávnění). Občas se ale někomu zachce se systémem udělat nějaké pořádné psí kusy a sáhnout do souborů, které jsou chráněné. Celý princip ochrany obvykle spočívá pouze právě v tom, že soubory jsou vlastněny speciálním uživatelem a nikdo jiný je nemá povoleno modifikovat.

číst dále… 10 komentářů